Subwencja badawcza
W Uniwersytecie Pomorskim w Słupsku środki przeznaczone na utrzymanie potencjału badawczego oraz na badania naukowe lub prace rozwojowe oraz zadania z nimi związane tworzą subwencję badawczą Uczelni (SBU). Wysokość SBU określa Rektor w ramach planu rzeczowo-finansowego na dany rok kalendarzowy po uzyskaniu pozytywnej opinii Rady Uczelni. Informację o wysokości SBU oraz DWN Rektor przekazuje do wiadomości pismem okólnym niezwłocznie po ustaleniu Prowizorium budżetowego.
https://www.upsl.edu.pl/nauka/badania-i-rozwoj/subwencja-badawcza
Zasady przyznawania środków na realizację badań naukowych w IG
W Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Turystyki w ramach dofinansowania z subwencji badawczej Uczelni w 2023 roku realizowane są następujące zadania badawcze:
1. Projekt pt. „Regiony Polski i świata wobec współczesnych wyzwań społeczno-demograficznych”.
Celem prowadzonych badań jest zaprezentowanie procesów depopulacji w Polsce i na świecie, wskazanie na zróżnicowanie dzietności w zależności od prowadzonej polityki prorodzinnej oraz omówienie konsekwencji malejącej dzietności dla gospodarki i społeczeństwa, a także zobrazowanie współczesnych przemian modelu rodziny w kontekście drugiego przejścia demograficznego. Ważne miejsce zajmują badania wpływu uchodźstwa na stan i strukturę populacji w krajach o nasilonych procesach uchodźczych.
2. Projekt pt. „Zmiany strukturalne rynku turystycznego w województwach nadmorskich w okresie postpandemijnym”.
Celem prowadzonych badań jest wskazanie trendów przemian w funkcjonowaniu turystyki województw nadmorskich: zachodniopomorskiego i pomorskiego. Zamierzeniem jest prześledzenie skali i kierunków przekształceń ilościowych i jakościowych w rozwoju zagospodarowania i ruchu turystycznego strefy Pobrzeża Bałtyku, w tym określenie wielkości ruchu turystycznego w obiektach i w czasie wydarzeń militarnych (badania ankietowe).
3. Projekt pt. „Zrównoważony rozwój obszarów wiejskich i miejskich Pomorza”.
Projekt realizowany jest jako trzy zadania badawcze:
- Zagrody edukacyjne elementem zrównoważonego rozwoju terenów wiejskich Pomorza, którego, celem jest analiza uwarunkowań rozwoju Sieci Zagród Edukacyjnych na terenach wiejskich województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego, ponadto wskazanie miejsca zagród w koncepcji zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich Pomorza;
- Społeczno-gospodarcze aspekty zrównoważonego rozwoju Pomorza, którego celem jest charakterystyka i wskazanie kierunków zmian w prowadzonej przez samorządy województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego i kujawsko-pomorskiego koncepcji zrównoważonego rozwoju z punktu widzenia społeczeństwa i gospodarki tych jednostek;
- Wykorzystanie narzędzi GIS do badania ekologicznych i społeczno-gospodarczych aspektów zrównoważonego rozwoju Pomorza, którego celem jest wskazanie wykorzystania narzędzi GIS w badaniach, analizie, wizualizacji oraz wnioskowaniu wybranych elementów zrównoważonego rozwoju na przykładzie ekologicznych, społecznych i gospodarczych aspektów.
4. Projekt pt. „Zmiany funkcjonalno-przestrzenne miast i obszarów wiejskich Północnej Polski”.
Projekt realizowany jest jako dwa zadania badawcze:
- Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich, którego celem jest ocena możliwości wielofunkcyjnego rozwoju badanych obszarów wiejskich Północnej Polski, uwzględniając wykorzystanie pełnego potencjału wsi, uwarunkowań przyrodniczych, gospodarczych i społeczno-kulturowych oraz określenie najważniejszych współczesnych wyzwań w tym zakresie. Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich będzie rozpatrywany wieloaspektowo i wielopłaszczyznowo - w wymiarze przestrzennym, funkcjonalnym i społecznym;
- Zmiany funkcjonalno-przestrzenne miast i stref podmiejskich Pomorza, którego celem jest analiza stanu i kierunków przemian funkcjonalno-przestrzennych oraz gospodarczych miasta Kołobrzeg, miejskiego obszaru funkcjonalnego Kołobrzeg, a także porównawczo miast Świnoujście, Koszalin, Słupsk i Sopot.